7006-H-700
Manufacturer
LEDdynamics, Inc.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 700MA
Catalog
LED Drivers
DataSheet
7006-H-700 PDF
Type Description
Series:BuckBullet™ 7006
Package:Bulk
Part Status:Active
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):8VAC
Voltage - Input (Max):24VAC
Voltage - Output:-
Current - Output (Max):700mA
Power (Watts):-
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:SCP
Ratings:-
Operating Temperature:-40°C ~ 60°C
Efficiency:95%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:2.00" L x 0.50" Dia (51.0mm x 13.0mm)