PLED150W-061
Manufacturer
Thomas Research Products
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CV AC/DC 61V 2.45A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLED150W-061 PDF
Type Description
Series:PLED150W
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):100VAC
Voltage - Input (Max):277VAC
Voltage - Output:61V
Current - Output (Max):2.45A
Power (Watts):150 W
Voltage - Isolation:-
Dimming:-
Features:OCP, OVP, SCP
Ratings:IP66, NEMA 6
Operating Temperature:-
Efficiency:90%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:7.60" L x 2.33" W x 1.47" H (193.0mm x 59.2mm x 37.3mm)