RACD60-2500A
Description
LED DRIVER CC AC/DC 15-24V 2.5A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
RACD60-2500A PDF
Type Description
Series:LIGHTLINE RACD60-A (60W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:15 ~ 24V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:Analog, PWM
Features:OCP, OTP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-30°C ~ 50°C
Efficiency:86%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.85" L x 1.77" W x 1.28" H (174.0mm x 45.0mm x 32.5mm)