PLC-040S035D
Manufacturer
Qualtek Electronics Corp.
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 38-114V
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLC-040S035D PDF
Type Description
Series:PLC-040 D (40W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:38 ~ 114V
Current - Output (Max):350mA
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:2 kV
Dimming:Analog
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP65
Operating Temperature:-25°C ~ 50°C
Efficiency:88%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)