LXC40-1660SW
Description
LED DRIVER CC AC/DC 8-23V 1.66A
DataSheet
LXC40-1660SW PDF
Type Description
Series:LXC40 (40W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:8 ~ 23V
Current - Output (Max):1.66A
Power (Watts):40 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Efficiency:86%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.74" L x 2.76" W x 1.26" H (95.0mm x 70.0mm x 32.0mm)