LXC25-1400SW
Manufacturer
UltraVolt
VIGOR # :
Description
LED DRIVER CC AC/DC 6-18V 1.4A
Catalog
LED Drivers
DataSheet
LXC25-1400SW PDF
Type Description
Series:LXC25 (25W)
Package:Box
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:6 ~ 18V
Current - Output (Max):1.4A
Power (Watts):25 W
Voltage - Isolation:3 kV
Dimming:-
Features:OVP, SCP
Ratings:IP66
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C
Efficiency:81%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:3.07" L x 3.15" W x 1.06" H (78.0mm x 80.0mm x 27.0mm)