PLDS60-B-277DA
Manufacturer
CUI Inc.
VIGOR # :
Description
PWR SUPPLY LED DVR AC/DC
Catalog
LED Drivers
DataSheet
PLDS60-B-277DA PDF
Type Description
Series:PLDS60 (60W)
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Constant Current, Voltage
Topology:AC DC Converter
Number of Outputs:1
Voltage - Input (Min):90VAC
Voltage - Input (Max):305VAC
Voltage - Output:13 ~ 24V
Current - Output (Max):2.5A
Power (Watts):60 W
Voltage - Isolation:3.75 kV
Dimming:DALI
Features:OTP, OVP, SCP
Ratings:IP67
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C
Efficiency:88%
Termination Style:Wire Leads
Size / Dimension:6.89" L x 1.58" W x 1.10" H (175.0mm x 40.0mm x 28.0mm)