POE90U-560-R
Manufacturer
PHIHONG USA
VIGOR # :
Description
PASSIVE POE ADAPTER C14 GIGABIT
Catalog
Power over Ethernet (PoE)
DataSheet
POE90U-560-R PDF
Type Description
Series:POE90U
Package:Box
Part Status:Active
Type:Midspan Injector
Voltage - Input:90 ~ 264 VAC
Number of Ports:1
Voltage - Output:56V
Current - Output:1.6 A
Power (Watts) - Per Port:90W
Compliance:-
Data Rate:-
Features:OCP, OVP, SCP
Operating Temperature:-20°C ~ 60°C
Efficiency:75%
Mounting Type:Desktop
Size / Dimension:6.54" L x 3.15" W x 1.72" H (166.0mm x 80.0mm x 43.6mm)