DIP070T100P64
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DIP-64 0.070" (0.07"/1.78MM) PIT
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DIP070T100P64 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:DIP to DIP
Package Accepted:-
Number of Positions:64
Pitch:0.070" (1.78mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:3.200" L x 1.000" W (81.28mm x 25.40mm)