DIP300T600P16
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DIP-16 (0.3" BODY) TO DIP-16 (0.
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DIP300T600P16 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:DIP to DIP
Package Accepted:-
Number of Positions:16
Pitch:0.100" (2.54mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.800" L x 0.700" W (20.32mm x 17.78mm)