LCQT-QFP0.8-64
Manufacturer
Aries Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
SOCKET ADAPTER MULT PKG TO 64QFP
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
LCQT-QFP0.8-64 PDF
Type Description
Series:Correct-A-Chip®
Package:Tube
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:QFP
Number of Positions:64
Pitch:0.031" (0.80mm)
Board Thickness:0.062" (1.57mm) 1/16"
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:1.700" L x 1.700" W (43.18mm x 43.18mm)