DR050D254P040
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 0.5MM PITCH 40-PIN CONN
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR050D254P040 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:0.5mm Connector
Number of Positions:40
Pitch:0.020" (0.50mm)
Board Thickness:0.062" (1.57mm) 1/16"
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:1.000" x 2.000" (25.40mm x 50.80mm)