GEN-DR040-P60
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
GENERIC DUAL ROW 0.40MM PITCH 60
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
GEN-DR040-P60 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:0.4mm Connector
Number of Positions:60
Pitch:0.016" (0.40mm)
Board Thickness:-
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:3.000" L x 1.000" W (76.20mm x 25.40mm)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
IPC0052
IPC0052
DFN-4 TO DIP-4 SMT ADAPTER
LS0003
LS0003
AND GATE TO DIP-6 SMT ADAPTER
DIP900T600P48
DIP900T600P48
DIP-48 (0.9" BODY) TO DIP-48 (0.
SiT3372AI-4E2-33NG25.000000Y
SiT3372AI-4E2-33NG25.000000Y
XTAL OSC VCXO 25.0000MHZ HCSL
FTSH-150-03-L-D
FTSH-150-03-L-D
CONN HEADER VERT 100POS 1.27MM
19500
BENCH TOP IONIZER
GEN-DR040-P60
GEN-DR040-P60