DR254D254P10M
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 2.54MM PITCH 10-PIN MAL
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR254D254P10M PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:2.54mm Header
Number of Positions:10
Pitch:0.100" (2.54mm)
Board Thickness:0.062" (1.57mm) 1/16"
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.700" x 0.500" (17.78mm x 12.70mm)