FPC040P080
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
FPC/FFC SMT CONNECTOR 0.4 MM PIT
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
FPC040P080 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:FPC Connector
Number of Positions:80
Pitch:0.016" (0.40mm)
Board Thickness:0.062" (1.57mm) 1/16"
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:1.100" x 4.050" (27.94mm x 102.87mm)