DR254DR254P20
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 2.54MM PITCH 20-PIN TO
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR254DR254P20 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:SMD to DIP
Package Accepted:2.54mm Connector
Number of Positions:20
Pitch:0.100" (2.54mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:1.000" L x 0.700" W (25.40mm x 17.78mm)