DR040D254P030
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 0.4MM PITCH 30-PIN CONN
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR040D254P030 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:0.4mm Connector
Number of Positions:30
Pitch:0.016" (0.40mm)
Board Thickness:-
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:1.500" L x 0.700" W (38.10mm x 17.78mm)