DR100D254P10
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 1.00MM PITCH 10-PIN TO
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR100D254P10 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:1mm Connector
Number of Positions:10
Pitch:0.039" (1.00mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.700" L x 0.500" W (17.78mm x 12.70mm)