F100T100P06
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
PITCH CHANGER 1.00 MM TO 1.00 MM
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
F100T100P06 PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Plated Through Hole to Plated Through Hole
Package Accepted:-
Number of Positions:6
Pitch:0.039" (1.00mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:0.700" L x 0.400" W (17.78mm x 10.16mm)