DR100D254P40F
Manufacturer
Chip Quik, Inc.
VIGOR # :
Description
DUAL ROW 1.00MM PITCH 40-PIN FEM
Catalog
Adapter, Breakout Boards
DataSheet
DR100D254P40F PDF
Type Description
Series:Proto-Advantage
Package:Bulk
Part Status:Active
Proto Board Type:Connector to DIP
Package Accepted:1mm Header
Number of Positions:40
Pitch:0.039" (1.00mm)
Board Thickness:0.063" (1.60mm)
Material:FR4 Epoxy Glass
Size / Dimension:2.000" L x 0.900" W (50.80mm x 22.86mm)