GDP503L24V
Manufacturer
Carlo Gavazzi
VIGOR # :
Description
3P DPC LUG TERM 50A 24VAC
Catalog
Contactors (Electromechanical)
DataSheet
GDP503L24V PDF
Type Description
Series:GDP
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Coil Voltage:24VAC
Contact Form:3PST-NO (3 Form A)
Contact Rating (Current):50 A
Switching Voltage:277VAC - Nom
Features:-
Termination Style:Box Lug, Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Operating Temperature:-5°C ~ 40°C
Must Operate Voltage:20.4 VAC
Must Release Voltage:4.8 VAC