HDC200D160H
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
RELAY SSR CONTACTOR DC 160A
Catalog
Contactors (Solid State)
DataSheet
HDC200D160H PDF
Type Description
Series:HDC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Load Current:160 A
Voltage - Input:4.5 ~ 32VDC
Voltage - Load:7 ~ 150V