R02-11A10-24H
Manufacturer
NTE Electronics, Inc.
VIGOR # :
Description
RELAY-10AMP-A/C 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
R02-11A10-24H PDF
Type Description
Series:R02
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:-
Coil Voltage:24VAC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:-
Coil Current:-
Coil Type:-
Features:-
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:-
Must Release Voltage:-
Operate Time:25 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-10°C ~ 50°C