LY2Z-DC12
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 5A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
LY2Z-DC12 PDF
Type Description
Series:LY
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):5 A
Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
Coil Current:75 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Plug In
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:9.6 VDC
Must Release Voltage:1.2 VDC
Operate Time:25 ms
Release Time:25 ms
Operating Temperature:-25°C ~ 55°C