MY2K-AC100
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 100V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
MY2K-AC100 PDF
Type Description
Series:MYK
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:100VAC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):3 A
Switching Voltage:250VAC, 125VDC - Max
Coil Current:6.9 mA
Coil Type:Latching, Dual Coil
Features:-
Termination Style:Plug In
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:80 VAC
Must Release Voltage:-
Operate Time:30 ms
Release Time:30 ms
Operating Temperature:-55°C ~ 60°C