MK2P-I-DC24
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 24V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
MK2P-I-DC24 PDF
Type Description
Series:MK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC, 250VDC - Max
Coil Current:56 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Mechanical Indicator
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:19.2 VDC
Must Release Voltage:3.6 VDC
Operate Time:30 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C