MK2PN-S-DC12
Manufacturer
Omron Automation & Safety Services
VIGOR # :
Description
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 12V
Catalog
Power Relays, Over 2 Amps
DataSheet
MK2PN-S-DC12 PDF
Type Description
Series:MK
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Socketable
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPDT (2 Form C)
Contact Rating (Current):10 A
Switching Voltage:250VAC, 250VDC - Max
Coil Current:126 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Lighted Indicator, Mechanical Indicator, Test Button
Termination Style:Plug In, 8 Pin (Octal)
Seal Rating:-
Coil Insulation:-
Must Operate Voltage:9.6 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:30 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-10°C ~ 40°C