8L21-12-10
Manufacturer
Coto Technology
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 500MA 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
8L21-12-10 PDF
Type Description
Series:8L
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NC (1 Form B)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:24 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Electrostatic Shield
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:9.6 VDC
Must Release Voltage:1 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.5 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C