MSS41A24
Manufacturer
Coto Technology
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 2A 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
MSS41A24 PDF
Type Description
Series:MSS4
Package:Tube
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):2 A
Switching Voltage:500VAC, 500VDC - Max
Coil Current:11.1 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:1.75 ms
Release Time:1.5 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 105°C