PRMA1A24
Manufacturer
Coto Technology
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
PRMA1A24 PDF
Type Description
Series:PRMA
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:11.2 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.5 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C