PRMA1C24
Manufacturer
Coto Technology
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPDT 250MA 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
PRMA1C24 PDF
Type Description
Series:PRMA
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPDT (1 Form C)
Contact Rating (Current):250 mA
Switching Voltage:100VAC, 100VDC - Max
Coil Current:11.2 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:2 ms
Release Time:3 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 80°C