HE722A1240
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
RELAY REED DPST 500MA 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
HE722A1240 PDF
Type Description
Series:HE700
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:DPST-NO (2 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VDC - Max
Coil Current:24 mA
Coil Type:Non Latching
Features:EMI Shielded
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:8 VDC
Must Release Voltage:1 VDC
Operate Time:1 ms
Release Time:1 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C