8L01-24-101
Manufacturer
Coto Technology
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 500MA 24V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
8L01-24-101 PDF
Type Description
Series:8L
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):500 mA
Switching Voltage:200VAC, 200VDC - Max
Coil Current:11 mA
Coil Type:Non Latching
Features:Electrostatic Shield
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:19.2 VDC
Must Release Voltage:2 VDC
Operate Time:0.5 ms
Release Time:0.5 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 85°C