DAR71205SU
Manufacturer
Sensata Technologies – Cynergy3
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST-NO 5KV 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
DAR71205SU PDF
Type Description
Series:DA
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):3 A
Switching Voltage:1000VAC, 1000VDC - Max
Coil Current:80 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:1.25 VDC
Operate Time:3 ms
Release Time:2 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 70°C