SIL12-1A31-71M
Manufacturer
Standex Electronics
VIGOR # :
Description
RELAY REED SPST 2A 12V
Catalog
Reed Relays
DataSheet
SIL12-1A31-71M PDF
Type Description
Series:SIL
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:SPST-NO (1 Form A)
Contact Rating (Current):2 A
Switching Voltage:500VAC, 500VDC - Max
Coil Current:24 mA
Coil Type:Non Latching
Features:-
Termination Style:PC Pin
Seal Rating:-
Must Operate Voltage:8.4 VDC
Must Release Voltage:1.8 VDC
Operate Time:1.2 ms
Release Time:1 ms
Operating Temperature:-20°C ~ 55°C