SFS4-DC48V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 48V
Catalog
Safety Relays
DataSheet
SFS4-DC48V PDF
Type Description
Series:SFS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:48VDC
Contact Form:6PST-4NO/2NC (4 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):6 A
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Features:-
Termination Style:PC Pin
Must Operate Voltage:36 VDC
Must Release Voltage:4.8 VDC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C