SFS6-DC24V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY SAFETY 6PST 6A 24V
Catalog
Safety Relays
DataSheet
SFS6-DC24V PDF
Type Description
Series:SFS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:24VDC
Contact Form:6PST-3NO/3NC (3 Form A, 3 Form B)
Contact Rating (Current):6 A
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Features:-
Termination Style:PC Pin
Must Operate Voltage:18 VDC
Must Release Voltage:2.4 VDC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C