SFS3-DC12V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 12V
Catalog
Safety Relays
DataSheet
SFS3-DC12V PDF
Type Description
Series:SFS
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:12VDC
Contact Form:4PST-3NO/1NC (3 Form A, 1 Form B)
Contact Rating (Current):6 A
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Features:-
Termination Style:PC Pin
Must Operate Voltage:9 VDC
Must Release Voltage:1.2 VDC
Operate Time:20 ms
Release Time:20 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 85°C
Contact Material:Silver Tin Oxide (AgSnO)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
RELAY SAFETY SPST 6A 24V
RELAY SAFETY 3PST 6A 24V
RELAY SAFETY DPST 6A 24V