SFY2-DC18V
Manufacturer
Panasonic
VIGOR # :
Description
RELAY SAFETY 4PST 6A 18V
Catalog
Safety Relays
DataSheet
SFY2-DC18V PDF
Type Description
Series:SF-Y
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Coil Voltage:18VDC
Contact Form:4PST-2NO/2NC (2 Form A, 2 Form B)
Contact Rating (Current):6 A
Switching Voltage:250VAC, 30VDC - Max
Features:-
Termination Style:PC Pin
Must Operate Voltage:13.5 VDC
Must Release Voltage:2.7 VDC
Operate Time:20 ms
Release Time:10 ms
Operating Temperature:-40°C ~ 70°C