LSE240D12R
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
LSE240D12R PDF
Type Description
Series:LS
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:20 ~ 28VDC
Voltage - Load:24 V ~ 280.0 V
Load Current:12 A