A1240E-10
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24-140V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
A1240E-10 PDF
Type Description
Series:1
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC
Voltage - Input:18 ~ 36VAC
Voltage - Load:24 V ~ 140.0 V
Load Current:40 A