SRH1-2240-N
Description
SSR RELAY SPST-NO 40A 24V-240V
DataSheet
SRH1-2240-N PDF
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:24VAC
Voltage - Load:24 V ~ 240.0 V
Load Current:40 A
On-State Resistance (Max):-
Termination Style:Screw Terminal
Package / Case:SSR with Integrated Heat Sink
Supplier Device Package:Module
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 16 - May 20 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
G3S4-A DC24
G3S4-A DC24
SSR RELAY SPST-NO 1A 75-264V