G3VM-201CR
Description
SSR RELAY SPST-NO 1.5A 0-200V
DataSheet
G3VM-201CR PDF
Type Description
Series:G3VM
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Through Hole
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.64VDC
Voltage - Load:0 V ~ 200.0 V
Load Current:1.5 A
On-State Resistance (Max):500 mOhms
Termination Style:PC Pin
Package / Case:8-DIP (0.300", 7.62mm)