DC500D60
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 60A 1-500V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DC500D60 PDF
Type Description
Series:PowerPlus DC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:1 V ~ 500.0 V
Load Current:60 A
On-State Resistance (Max):13 mOhms