CPC1009NTR
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 150MA 0-100V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
CPC1009NTR PDF
Type Description
Series:CPC, OptoMOS®
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 100.0 V
Load Current:150 mA
On-State Resistance (Max):8 Ohms
Termination Style:Gull Wing
Package / Case:4-SOP (0.150", 3.81mm)