DC60D100
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 100A 1-48V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DC60D100 PDF
Type Description
Series:PowerPlus DC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:Chassis Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:DC
Voltage - Input:4 ~ 32VDC
Voltage - Load:1 V ~ 48.0 V
Load Current:100 A
On-State Resistance (Max):5.6 mOhms