CPC1017N
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
SSR RELAY SPST-NO 100MA 0-60V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
CPC1017N PDF
Type Description
Series:CPC, OptoMOS®
Package:Tube
Part Status:Active
Mounting Type:Surface Mount
Circuit:SPST-NO (1 Form A)
Output Type:AC, DC
Voltage - Input:1.2VDC
Voltage - Load:0 V ~ 60.0 V
Load Current:100 mA
On-State Resistance (Max):16 Ohms
Termination Style:Gull Wing
Package / Case:4-SOP (0.150", 3.81mm)