DRC3R40C400
Manufacturer
Sensata Technologies – Crydom
VIGOR # :
Description
RELAY SSR 400 V
Catalog
Solid State Relays
DataSheet
DRC3R40C400 PDF
Type Description
Series:Solicon DRC
Package:Bulk
Part Status:Active
Mounting Type:DIN Rail
Circuit:3PST-NO (3 Form A)
Output Type:AC, Zero Cross
Voltage - Input:36 ~ 55VAC/DC
Voltage - Load:48 V ~ 415.0 V
Load Current:7.6 A