RGT1608P-131-B-T5
Manufacturer
Susumu
VIGOR # :
25818
Description
RES 130 OHM 0.1% 1/16W 0603
Catalog
Chip Resistors-Surface Mount
DataSheet
RGT1608P-131-B-T5 PDF
Type Description
Series:RGT
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:130 Ohms
Tolerance:±0.1%
Power (Watts):0.063W, 1/16W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)