MCT0603MD9101DP500
VIGOR # :
26207
Description
RES 9.1K OHM 0.5% 0.15W 0603
DataSheet
MCT0603MD9101DP500 PDF
Type Description
Series:MCT AT - Professional
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Resistance:9.1 kOhms
Tolerance:±0.5%
Power (Watts):0.15W
Composition:Thin Film
Features:Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Temperature Coefficient:±25ppm/°C
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C
Package / Case:0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package:0603
Ratings:AEC-Q200
Size / Dimension:0.061" L x 0.033" W (1.55mm x 0.85mm)
Height - Seated (Max):0.022" (0.55mm)